سبک بدنه سدان، یکی پرطرفدارترین و متداول ‌ترین سبک های بدنه خودرو می‌باشد. خودروهای سدان دارای دو ردیف صندلی و صندوق عقب می‌باشد.

خودروی های سدان را گاها خودروی سه جعبه هم توصیف می‌کنند، که منظور محفظه موتور (جعبه اول)، کابین (جعبه دوم) و صندوق عقب (جعبه سوم) است.

در این مقاله و به بررسی بیشتر سبک بدنه سدان در خودرو پرداخته می‌شود.

منظور از سدان در خودرو چیست؟

منظور از سدان در خودرو چیست؟

سدان به نوعی از سبک بدنه خودرو اشاره دارد که بدنه آن به سه بخش تقسیم می‌شود: بخش جلو که برای راننده و یکی از سرنشینان است، بخش میانی که برای سرنشینان عقب طراحی شده و بخش عقب که ضندوق عقب آن می‌باشد.

سقف خودروهای سدان ثابت هستند و مانند سبک کانورتیبل قابلیت باز و بسته شدن را ندارند.

کاربردهای سبک بدنه سدان

سبک بدنه سدان

سبک سدان به عنوان یکی از پرطرفدارترین خودروهای در بازار شناخته می‌شود و با توجه به طراحی‌ای که دارد دارای کاربردهای متنوعی می‌باشد. برخی کاربردهای عبارتند از:

  1. خودروهای خانوادگی: ماشین های سدان با توجه به فضای داخلی‌ای که دارد به عنوان یک انتخاب مناسب برای خانواده‌ها محسوب می‌شود.
  2. خودروی سفر: سبک بدنه سدان با توجه به فضای صندوق عقبی که دارد، مناسب برای قرار دادن وسایل سفر می‌باشد. همچنین اگر شما در جاده‌ها دقت کنید، اکثر خودروهایی که می‌بینید سدان هستند.
  3. خودروهای تشریفاتی: خودروهای سدان، به عنوان سبکی پرطرفدار برای خودروهای تشریفاتی می‌باشند و اگ دقت کنید، افراد و اشخاصی که دارای راننده شخصی هستند، خودروی آن‌ها سبک بدنه سدان می‌باشد.
  4. خودروهای خدمات عمومی: برخی از خودروهای سدان به عنوان خودروهای خدمات عمومی مانند تاکسی مورد استفاده قرار می‌گیرند
  5. خودروهای شرکتی و اداری: برخی سازمان‌ها و شرکت‌ها برای مدیران و کارمندان خود از خودروهای سدان که لوکس هستند، استفاده می‌کنند.

در کل سبک سدان کاربردهای زیادی دارد و متداول‌ترین سبک در بازار خودرو می‌باشد.

انواع خودروهای سدان

خودروی سدان

تا به امروز کمپانی‌های زیادی دست به تولید خودرو با سبک بدنه سدان زده‌اند. در این سبک، از عادی‌ترین آن‌ها تا لوکس‌ترین مدل می‌توانیم ببینیم.

به عنوان مثال سمند، دنا، پراید، پژوپارس و .. که خودروهای سدان ایرانی هستند، و یا بی ام و سری 7، بنز S500 و … که از لوکس‌ترین خودروهای جهانی در سبک بدنه سدان می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *