وقتی خودرویی را در خیابان می‌بینید، اولین چیزی که توجه ما را جلب می‌کند سبک بدنه آن خودرو است. و ساده‌ترین راه هم برای تعریف یک ماشین، ظاهر آن است.

سبک‌های مختلفی تا به امروز تولید شده است و گروه آکا در این مطلب قصد دارد تا شما را به سفری در بررسی سبک‌های مختلف ببرد که با انواع استایل‌های ماشین آشنا شوید.

 

سدان

سبک بدنه سدان در خودرو

یکی سبک های بدنه پرطرفدار در بین ماشین ها، سدان (Sedan or Saloons) می باشد. سدان در اندازه‌های مختلف از کوچک(مانند بی ام و سری 3)، متوسط(مانند بی ام و سری 5) تا بزرگ(مانند بی ام و سری 7) تولید می‌شوند و افراد خودروی مد نظر خود را می‌توانند تهیه کنند.

سبک بدنه سدان را گاهی اوقات به عنوان خودروی سه جعبه هم توصیف می‌کنند. که منظور از سه جعبه، محفظه موتور (جعبه اول)، کابین (جعبه دوم) و صنودوق عقب (جعبه سوم) است.

این سبک بدنه به عنوان خودرو‌های شرکتی و خودروی خانوادگی بسیار مناسب و مورد استفاده هستند. چون فاصله بین دو محور در این سبک طولانی‌تر است که منجر به فضای بیشتر مخصوصا برای سرنشینان عقب می‌شود که راحتی بیشتری را فراهم می‌کند.

 

کوپه

سبک بدنه کوپه در خودرو

سبک بدنه کوپه، خودروهای دو در را زیر دسته خود قرار می‌دهد که می‌توان به مدل کوپه بی ام و سری 2 اشاره کرد.

برخی شرکت‌ها کوپه را بدون ردیف صندلی عقب و فقط برای دو سرنشین تولید می‌کنند و برخی دیگر فضایی را هم برای سرنشینان عقب تولید می کنند.

 

کانورتیبل

سبک بدنه کروک در خودرو

کانورتیبل، سبک بدنه‌ای است سقف آن را باز و بسته می‌شود. این سبک را کابریولت و یا کروک هم می‌نامند. برخی مدل های دارای سقف پارچه‌ای هستند، که آن را soft top می‌نامند و برخی دیگر از جنس فلز هستند که hard top نامیده می‌شنود.

کانورتیبل‌ها در واقع کوپه‌ای محسوب می‌شود که سقف آن جمع شونده است و در آن فضایی هم برای سرنشینان عقب تدارک دیده شده است.

 

رودستر

سبک بدنه رودستر در خودرو

سبک بدنه رودستر، همانند کانورتیبل است، با این تفاوت که خودرو های رودستر فقط مختض دو سرنشین می باشد و ردیف عقب در آن وجود ندارد.

به طور مثال BMW Z4 و یا پورشه باکستر از مدل‌های سبک بدنه رودستر هستند.

 

گرن کوپه

سبک بدنه گرن کوپه در خودرو

سبک بدنه گرن کوپه، در واقع بین سدان و کوپه قرار می‌گیرد. یعنی مانند سدان دارای چهار در می‌باشد، اما شیب سقف و طراحی بدنه آن مانند کوپه است.

در بین مدل های بی ام و، سری های زوج آن، یعنی بی ام و سری 2، سری 4 و سری 6 علاوه بر سبک های کانورتیبل و کوپه، دارای مدل گرن کوپه هم می‌باشند.

 

هاچبک

سبک بدنه خودرو هاچبک

هاچبک‌ها خوردو‌های جمع و جور هستند و گاها با عنوان خودروهای دو جعبه‌ای تعریف می‌شوند، که محفظه موتور (جعبه اول) و کابین (جعبه دوم) دو جعبه آن هستند.

در خودروهای هاچبک، در صندوق عقب همراه با شیشه عقب بالا می‌رود و فضای کوچکی را برای گذاشتن وسیله‌ها فراهم کرده‌است.

 

استیشن واگن

سبک بدنه ماشین استیشن واگن

استیشن واگن سبک دیگری از بدنه‌های خودرو است که به صورت دو جعبه تعریف می شود که منظور محفظه موتور (جعبه اول) و کابین (جعبه دوم) می‌باشد. طراحی این مدل‌های استیشن واگن مانند هاچبک است و صندوق عقب ندارد ولی از نظر ابعاد تقریبا مانند سدان می‌باشد.

در این سبک که استیت (estate) هم گاهی اوقات نامیده می‌شود، واگنی در بخش عقب آن طراحی شده که در اکثر مدل‌ها، یک ردیف دیگر صندلی هم در این بخش قرار می‌گیرد که می‌توان آن را به صورت اختیاری باز کرد تا افراد بیشتری در ماشین بشینند یا آن را بست تا فضای بیشتری برای وسایل ایجاد شود.

کمپانی BMW، در سری 3 خود مدل استیشن واگن هم ارائه کرده و در بازار جهانی قابل دسترس است.

 

شاسی بلند (SUV)

سبک بدنه خودرو شاسی بلند

شاسی بلند یا همان SUV، سبک دیگری است که نسبت به خودروهای دیگر بزرگتر و حجیم‌تر می‌باشد. این سبک در بخش عقب خود دارای فضایی همانند استیشن واگن است و همچنین اکثر مدل‌های SUV دارای سیستم چهارچرخ متحرک می‌باشد.

مطلب پیشنهادی: Xdrive و sDrive در بی ام و

شاسی بلند ها اندازه‌های مختلفی دارد که از کوچک شروع می‌شود تا متوسط و سایز بزرگ، که معمولا در SUV های سایز بزرگ سه ردیف صندلی وجود دارد که بخش عقب آن طراحی شده و قابلیت باز و بسته شدن را دارد.

 

کراس‌اوور

سبک بدنه خودرو کراس اوور

سبک بدنه کراس اوور که با نام CUV هم شناخته می‌شود، درواقع همان سایز کوچک SUV می‌باشد. به طور مثال سری X کمپانی BMW، خودروهای SUV هستند که مدل‌های X1 تا بی ام و X4 به عنوان crossover SUV شناخته می‌شوند.

در کل همان شاسی بلند ها هستند با سایزی کوچک تر که در این سبک هم برخی مدل‌ها دارای سیستم چهارچرخ متحرک هستند.

 

رایج‌ترین سبک بدنه ماشین چیست؟

رایج‌ترین سبک بدنه، سدان است. به دلیل اینکه این خودرو دارای ظرفیت چهار تا پنج نفره می‌باشد و در بین خانواده ها و عموم افراد بسیار پرطرفدار است.

کوچک‌ترین نوع خودرو کدام است؟

هاچ بک ها کوچکترین خودروهای موجود برای خرید هستند که بدنه آن‌ها بسیار فشرده و جمع و جور می‌باشد.

کدام سبک برای آفرود مناسب است؟

سبک بدنه SUV به دلیل سیستم چهار چرخ متحرک و قدرت موتوری که دارد، برای سفرهای آفرودی توصیه می‌شود و مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *